Power supply: switched-mode; LED; 240.1W; 172÷343VDC; 700mA; IP67
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
ELG-240-C700D2
Manufacturer: MEAN WELL
Manufacturer code: ELG-240-C700D2
Product downloads
Specification for Power supply: switched-mode; LED; 240.1W; 172÷343VDC; 700mA; IP67
| Output current | 700mA |
| Supply voltage | 100...305V AC, 142...431V DC |
| Power | 240.1W |
| Operating temperature | -40...85°C |
| IP rating | IP67 |
| Protection | overheating, anti-overvoltage, short circuit protection |
| Type of power supply | switched-mode |
| Series | ELG-C |
| Application | LED |
| Body dimensions | 244x71x37.5mm |
| Output voltage | 172...343V DC |
| Additional functions | active PFC, Smart Timer Dimming |
| Efficiency | 93% |
| Number of outputs | 1 |