Power supply: switched-mode; Communication: DALI; LED; 240W; 700mA
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
ELG-240-C700DA
Manufacturer: MEAN WELL
Manufacturer code: ELG-240-C700DA
Product downloads
Specification for Power supply: switched-mode; Communication: DALI; LED; 240W; 700mA
| Output current | 700mA |
| Supply voltage | 100...305V AC, 142...431V DC |
| Power | 240W |
| Operating temperature | -40...85°C |
| IP rating | IP67 |
| Protection | overheating, anti-overvoltage, short circuit protection |
| Type of power supply | switched-mode |
| Application | LED |
| Body dimensions | 244x71x37.5mm |
| Communictions protocol | DALI |
| Output voltage | 172...343V DC |
| Additional functions | active PFC |
| Efficiency | 93% |
| Number of outputs | 1 |