Power supply: switched-mode; LED; 75.6W; 36VDC; 32.4÷39.6VDC; IP65
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
ELG-75-36AB-3Y
Manufacturer: MEAN WELL
Manufacturer code: ELG-75-36AB-3Y
Product downloads
Specification for Power supply: switched-mode; LED; 75.6W; 36VDC; 32.4÷39.6VDC; IP65
| Output current | 1.05...2.1A |
| Supply voltage | 100...305V AC, 142...431V DC |
| Power | 75.6W |
| Operating temperature | -40...85°C |
| IP rating | IP65 |
| Protection | overheating, anti-overload, anti-overvoltage, short circuit protection |
| Type of power supply | switched-mode |
| Series | ELG-75 |
| Application | LED |
| Body dimensions | 180x63x35.5mm |
| Output voltage | 36V DC |
| Additional functions | active PFC, adjustable output voltage and current level, dimming function 0-10V DC, PWM controlled dimming function, resistance dimming function |
| Efficiency | 89% |
| Number of outputs | 1 |