Power supply: switched-mode; LED; 75.6W; 27÷54VDC; 700÷1400mA
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
ELG-75-C1400AB
Manufacturer: MEAN WELL
Manufacturer code: ELG-75-C1400AB
Product downloads
Specification for Power supply: switched-mode; LED; 75.6W; 27÷54VDC; 700÷1400mA
| Supply voltage | 100...305V AC, 142...431V DC |
| Power | 75.6W |
| Operating temperature | -40...85°C |
| IP rating | IP65 |
| Protection | overheating, anti-overvoltage, short circuit protection |
| Type of power supply | switched-mode |
| Series | ELG-C |
| Application | LED |
| Body dimensions | 180x63x35.5mm |
| Output voltage | 27...54V DC |
| Additional functions | active PFC, adjustable output current level, dimming function 0-10V DC, PWM controlled dimming function, resistance dimming function |
| Efficiency | 90% |
| Number of outputs | 1 |
| Electrical connection | wires |