Power supply: switching; open; 75W; 127÷370VDC; 90÷264VAC; OUT: 1
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
ELP-75-15
Manufacturer: MEAN WELL
Manufacturer code: ELP-75-15
Product downloads
Specification for Power supply: switching; open; 75W; 127÷370VDC; 90÷264VAC; OUT: 1
| Output current | 5A |
| Supply voltage | 90...264V AC, 127...370V DC |
| Power | 75W |
| Operating temperature | -30...70°C |
| Protection | anti-overload, anti-overvoltage, short circuit protection |
| Type of power supply | switched-mode |
| Series | ELP-75 |
| Body dimensions | 175x60x27mm |
| Output voltage | 15V DC |
| Additional functions | active PFC |
| Efficiency | 90% |
| Number of outputs | 1 |
| Electrical connection | plug with 3,96mm pitch |
| Kind of power supply | open |