Diode: rectifying; THT; 2.5kV; 1A; Ifsm: 30A; DO41; Ufmax: 1V; Ir: 5uA
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
EM520-LGE
Manufacturer: LUGUANG ELECTRONIC
Manufacturer code: EM520
Product downloads
Specification for Diode: rectifying; THT; 2.5kV; 1A; Ifsm: 30A; DO41; Ufmax: 1V; Ir: 5uA
| Mounting | THT |
| Case | DO41 |
| Kind of package | tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 2.5kV |
| Max. forward impulse current | 30A |
| Load current | 1A |
| Max. forward voltage | 1V |
| Type of diode | rectifying |
| Leakage current | 5µA |