Module: GPS/LTE; HSPA,HSPA+,LTE,UMTS,WCDMA; 3G,4G; 3.7VDC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
EM7455
Manufacturer: SIERRA WIRELESS
Manufacturer code: EM7455
Product downloads
Specification for Module: GPS/LTE; HSPA,HSPA+,LTE,UMTS,WCDMA; 3G,4G; 3.7VDC
| Supply voltage | 3.7V DC |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of connector | M.2 |
| Interface | SIM, USB 2.0, USB 3.0 |
| Dimensions | 42x30x2.3mm |
| Type of communications module | GPS/LTE |
| Standard | 3G, 4G |
| Transmission | HSPA, HSPA+, LTE, UMTS, WCDMA |
| GPS features | Beidou, Galileo, GLONASS |