Module: GPS/LTE; HSPA,HSPA+,LTE,UMTS,WCDMA; 4G; 3.3VDC; miniPCIe
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
100.0
Product code:
EM7565
Manufacturer: SIERRA WIRELESS
Manufacturer code: EM7565
Product downloads
Specification for Module: GPS/LTE; HSPA,HSPA+,LTE,UMTS,WCDMA; 4G; 3.3VDC; miniPCIe
| Supply voltage | 3.3V DC |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of connector | miniPCIe |
| Interface | SIM, USB 2.0, USB 3.0 |
| Dimensions | 42x30x2.3mm |
| Type of communications module | GPS/LTE |
| Standard | 4G |
| Transmission | HSPA, HSPA+, LTE, UMTS, WCDMA |
| GPS features | Beidou, Galileo, GLONASS |