Temperature sensor; digital; -40÷125°C; WDFN8; SMD; 1.62÷3.6V; 1°C
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
EMC1812T-AE/RW
Manufacturer: MICROCHIP TECHNOLOGY
Manufacturer code: EMC1812T-AE/RW
Product downloads
Specification for Temperature sensor; digital; -40÷125°C; WDFN8; SMD; 1.62÷3.6V; 1°C
| Mounting | SMD |
| Case | WDFN8 |
| Type of integrated circuit | temperature sensor |
| Integrated circuit features | programmable |
| Operating voltage | 1.62...3.6V |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 2 |
| Interface | I2C, SMBus |
| Temperature measuring range | -40...125°C |
| Kind of temperature sensor | digital |