Converter: AC/DC; 5W
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
EME05US36
Manufacturer: XP POWER
Manufacturer code: EME05US36
Product downloads
Specification for Converter: AC/DC; 5W
| Mounting | THT |
| Power | 5W |
| Operating temperature | -25...70°C |
| Protection | anti-overload, anti-overvoltage, short circuit protection |
| Application | medical applications |
| Output voltage | 36V DC |
| Insulation voltage | 4kV |
| Efficiency | 80% |
| Number of outputs | 1 |
| Switching frequency | 130kHz |