Relay: interface; Mounting: DIN
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
EMG10REL/KSRG/LCAU
Manufacturer: PHOENIX CONTACT
Manufacturer code: 2940090
Product downloads
Specification for Relay: interface; Mounting: DIN
| Mounting | for DIN rail mounting |
| Max. operating current | 2A |
| Operating temperature | -20...40°C |
| Switched voltage | max. 150V DC |
| Electrical connection | screw terminals |
| Rated coil voltage | 24V DC |
| Contacts configuration | SPDT |
| AC contacts rating @R | 2A / 125V AC |
| Type of relay | interface |