Relay: electromagnetic; EMI-2P; miniature; PCB
Multiples:
20.0
Minimum quantity:
1000.0
Product code:
EMI-SH-205FMIF
Manufacturer: GOODSKY
Manufacturer code: EMI-SH-205FMIF
Product downloads
Specification for Relay: electromagnetic; EMI-2P; miniature; PCB
| Mounting | PCB |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Number of pins | 6 |
| Contact material | Ag |
| Mechanical durability | 10000000cycles |
| Switched voltage | max. 250V AC, max. 300V DC |
| Electrical life | 100000cycles |
| Coil resistance | 62.5Ω |
| Rated coil voltage | 5V DC |
| Contacts configuration | DPST-NO |
| DC contacts rating @R | 8A / 30V DC |
| Contact resistance | 100MΩ |
| AC contacts rating @R | 8A / 250V AC |
| Contact current max. | 8A |
| Relay variant | miniature |
| Coil voltage max. | 6.5V DC |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil voltage min. | 4V DC |
| Coil power consumption | 400mW |
| Operate time | 8ms |
| Coil current | 80mA |