Power supply: switched-mode; 15W; 5VDC; 3A; OUT: 1; 75x34.5x26.4mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
EML15US05-S
Manufacturer: XP POWER
Manufacturer code: EML15US05-S
Product downloads
Specification for Power supply: switched-mode; 15W; 5VDC; 3A; OUT: 1; 75x34.5x26.4mm
| Output current | 3A |
| Mounting | mounting holes |
| Supply voltage | 85...264V AC, 120...370V DC |
| Power | 15W |
| Operating temperature | -20...70°C |
| Protection | anti-overvoltage, short circuit protection |
| Type of power supply | switched-mode |
| Application | medical applications |
| Output voltage | 5V DC |
| Insulation voltage | 4kV |
| Efficiency | 78% |
| Number of outputs | 1 |
| Electrical connection | screw terminals |
| Switching frequency | 70kHz |