Switch: DIP-SWITCH; Poles number: 8; ON-OFF; 0.025A/24VDC; Pos: 2
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
EPM-08-V
Manufacturer: DIPTRONICS
Manufacturer code: EPM-08-V
Product downloads
- EPM-SERIES.pdf
- pVersion=0046&contRep=ZT&docId=005056AB752F1ED48E80214AD83B41EC&compId=EPM-SERIES.pdf?ci_sign=7389f5a932aa436de083cf43a2d7504e1c540e5e
- pVersion=0046&contRep=ZT&docId=005056AB752F1ED48E80214AD83B41EC&compId=EPM-SERIES.pdf?ci_sign=7389f5a932aa436de083cf43a2d7504e1c540e5e
- pVersion=0046&contRep=ZT&docId=005056AB752F1ED48E80214AD83B41EC&compId=EPM-SERIES.pdf?ci_sign=7389f5a932aa436de083cf43a2d7504e1c540e5e
- pVersion=0046&contRep=ZT&docId=005056AB752F1ED48E80214AD83B41EC&compId=EPM-SERIES.pdf?ci_sign=7389f5a932aa436de083cf43a2d7504e1c540e5e
- pVersion=0046&contRep=ZT&docId=005056AB752F1ED48E80214AD83B41EC&compId=EPM-SERIES.pdf?ci_sign=7389f5a932aa436de083cf43a2d7504e1c540e5e
- pVersion=0046&contRep=ZT&docId=005056AB752F1ED48E80214AD83B41EC&compId=EPM-SERIES.pdf?ci_sign=7389f5a932aa436de083cf43a2d7504e1c540e5e
Specification for Switch: DIP-SWITCH; Poles number: 8; ON-OFF; 0.025A/24VDC; Pos: 2
| Mounting | SMT |
| Operating temperature | -20...85°C |
| Type of switch | DIP-SWITCH |
| Switches features | "piano" long actuator, "piano" short actuator |
| Contact plating | gold-plated |
| Number of positions | 2 |
| Row pitch | 7.62mm |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Body dimensions | 20.22x6x5mm |
| Overall length | 20.22mm |
| Poles number | 8 |
| Switching method | ON-OFF |
| Stable positions number | 2 |