Relay: solid state; Icntrl max: 50mA; 70mA; max.600VAC; max.600VDC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
EPR212A608040EZ
Manufacturer: ECE
Manufacturer code: EPR212A608040EZ
Product downloads
Specification for Relay: solid state; Icntrl max: 50mA; 70mA; max.600VAC; max.600VDC
| Mounting | THT |
| Case | DIP8 |
| Max. operating current | 70mA |
| Operating temperature | -40...85°C |
| On-state resistance | 70Ω |
| Body dimensions | 9.78x7.62x3.9mm |
| Switched voltage | max. 600V AC, max. 600V DC |
| Relay variant | 1-phase, PhotoMOS |
| Type of relay | solid state |
| Operate time | 1ms |
| Control current max. | 50mA |