Bearing: pillow block; Øint: 8mm; iglidur® J; lubricant-free; 22°
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
ESTM-08
Manufacturer: igus
Manufacturer code: ESTM-08
Product downloads
Specification for Bearing: pillow block; Øint: 8mm; iglidur® J; lubricant-free; 22°
| Operating temperature | -30...80°C |
| Enclosure material | igumid G |
| Material | iglidur® J |
| Width | 31mm |
| Thickness | 8mm |
| Height | 19mm |
| Mounting holes pitch | 22mm |
| Internal diameter | 8mm |
| Mechanical rotation angle | 22° |
| Mechanical elements features | lubricant-free |
| Type of bearing | pillow block |