Bearing: pillow block; Øint: 10mm; iglidur® J; lubricant-free
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
ESTM-10
Manufacturer: igus
Manufacturer code: ESTM-10
Product downloads
Specification for Bearing: pillow block; Øint: 10mm; iglidur® J; lubricant-free
| Operating temperature | -30...80°C |
| Enclosure material | igumid G |
| Material | iglidur® J |
| Width | 36mm |
| Thickness | 9mm |
| Height | 22mm |
| Mounting holes pitch | 26mm |
| Internal diameter | 10mm |
| Mechanical rotation angle | 22° |
| Mechanical elements features | lubricant-free |
| Type of bearing | pillow block |