Industrial module: media converter; ETHERNET/multi-mode fiber
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
FCU-100SC
Manufacturer: ANTAIRA
Manufacturer code: FCU-100SC
Product downloads
Specification for Industrial module: media converter; ETHERNET/multi-mode fiber
| Supply voltage | 4V DC |
| Operating temperature | 0...50°C |
| IP rating | IP30 |
| Enclosure material | metal |
| Interface | Ethernet |
| Body dimensions | 71x94x26mm |
| Kit contents | power supply |
| Power consumption | 5W |
| Kind of module | ETHERNET / multi-mode fiber |
| Transmission rate | 10Mbps, 100Mbps |
| Number of ports | 2 |