Microswitch TACT; SPST-NO; Pos: 2; 0.05A/24VDC; SMT; none; 1.57N
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
250.0
Product code:
FSM1LPS
Manufacturer: TE Connectivity
Manufacturer code: FSM1LPS
Product downloads
Specification for Microswitch TACT; SPST-NO; Pos: 2; 0.05A/24VDC; SMT; none; 1.57N
| Mounting | SMT |
| Operating temperature | -40...105°C |
| Type of switch | microswitch TACT |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for PCB |
| Max. contact resistance: | 100mΩ |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Illumination | none |
| Key stroke | 0.25mm |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 1.57N |
| Actuator colour | green |
| Button shape | round |
| Button height | 3.1mm |