Microswitch TACT
Multiples:
750.0
Minimum quantity:
750.0
Product code:
FSM2JSMA-1
Manufacturer: TE Connectivity
Manufacturer code: FSM2JSMA
Specification for Microswitch TACT
| Mounting | SMT |
| Operating temperature | -35...85°C |
| Type of switch | microswitch TACT |
| Leads | for soldering |
| Contact material | copper alloy |
| Max. contact resistance: | 100mΩ |
| Mechanical durability | 100000cycles |
| Illumination | none |
| Electrical life | 100000cycles |
| Key stroke | 0.25mm |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Operating Force | 1.6N |
| Actuator colour | grey |
| Button shape | round |
| Button height | 4.3mm |