Microswitch TACT; SPST-NO; Pos: 2; 0.05A/24VDC; SMT; none; 980mN
Multiples:
750.0
Minimum quantity:
750.0
Product code:
FSM2JSML
Manufacturer: TE Connectivity
Manufacturer code: FSM2JSML
Product downloads
Specification for Microswitch TACT; SPST-NO; Pos: 2; 0.05A/24VDC; SMT; none; 980mN
| Mounting | SMT |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Type of switch | microswitch TACT |
| Contact plating | nickel plated, silver plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for PCB |
| Contact material | copper |
| Max. contact resistance: | 100mΩ |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Body colour | brown |
| Illumination | none |
| Key stroke | 0.25mm |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 980mN |
| Actuator colour | brown |
| Button shape | round |
| Button height | 4.3mm |