Microswitch TACT; SPST-NO; Pos: 2; 0.05A/12VDC; THT; LED; 2.55N
Multiples:
75.0
Minimum quantity:
150.0
Product code:
FSMIJ63AA04-1
Manufacturer: TE Connectivity
Manufacturer code: FSMIJ63AA04
Product downloads
Specification for Microswitch TACT; SPST-NO; Pos: 2; 0.05A/12VDC; THT; LED; 2.55N
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -25...70°C |
| Type of switch | microswitch TACT |
| Kind of package | cardboard packaging, tube |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for PCB |
| Max. contact resistance: | 100mΩ |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Body colour | black |
| Backlight colour | orange |
| Illumination | LED |
| Key stroke | 0.2mm |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 2.55N |
| Button shape | rectangular |
| Button height | 7mm |