Fuse: fuse; ultra rapid; 70A; 1000VAC; 800VDC; industrial; 14x67mm
Multiples:
10.0
Minimum quantity:
10.0
Product code:
FWJ-70A
Manufacturer: BUSSMANN
Manufacturer code: FWJ-70A
Product downloads
Specification for Fuse: fuse; ultra rapid; 70A; 1000VAC; 800VDC; industrial; 14x67mm
| Kind of fuse | industrial |
| Power dissipation | 12W |
| Current rating | 70A |
| Rated voltage | 800V DC, 1kV AC |
| Type of fuse | fuse |
| Fuse characteristics | ultra rapid |
| Fuses application | semiconductors protection |
| Energy I2t | 6900A<sup>2</sup>s |
| Breaking capacity | 25kA |