Fuse: fuse; quick blow; 100A; 700VAC; 700VDC; ceramic,industrial
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
FWP-100B
Manufacturer: BUSSMANN
Manufacturer code: FWP-100B
Product downloads
Specification for Fuse: fuse; quick blow; 100A; 700VAC; 700VDC; ceramic,industrial
| Kind of fuse | ceramic, industrial |
| Power dissipation | 27W |
| Current rating | 100A |
| Rated voltage | 700V AC, 700V DC |
| Type of fuse | fuse |
| Fuse characteristics | quick blow |
| Fuses application | semiconductors protection |
| Breaking capacity | 200kA |