LED; SMD; 0805; white cold; 600mcd; 7000(typ)K; 130°; 20mA; 2.8÷3.6V
Multiples:
10.0
Minimum quantity:
10.0
Product code:
FYLS-0805UWC
Manufacturer: FORYARD
Manufacturer code: FYLS-0805UWC
Product downloads
Specification for LED; SMD; 0805; white cold; 600mcd; 7000(typ)K; 130°; 20mA; 2.8÷3.6V
| Mounting | SMD |
| Case - inch | 0805 |
| Dimensions | 2x1.25x0.8mm |
| Luminosity | 600mcd |
| LED colour | white cold |
| Case - mm | 2012 |
| LED lens | yellow |
| Chromatic coordinates | x: 0.31; y: 0.31 |
| Colour temperature | 7000K |
| LED current | 20mA |