LED; SMD; 1206; white cold; 500mcd; 7000(typ)K; 140°; 20mA; 2.8÷3.6V
Multiples:
10.0
Minimum quantity:
10.0
Product code:
FYLS-1206UWC
Manufacturer: FORYARD
Manufacturer code: FYLS-1206UWC
Product downloads
Specification for LED; SMD; 1206; white cold; 500mcd; 7000(typ)K; 140°; 20mA; 2.8÷3.6V
| Mounting | SMD |
| Case - inch | 1206 |
| Dimensions | 3.2x1.6x1.1mm |
| Luminosity | 500mcd |
| LED colour | white cold |
| Case - mm | 3216 |
| LED lens | yellow |
| Chromatic coordinates | x: 0.31; y: 0.31 |
| Colour temperature | 7000K |
| LED current | 20mA |