LED; SMD; 3528,PLCC2; white cold; 8(typ)lm; 2200mcd; 5000-6000K
Multiples:
10.0
Minimum quantity:
10.0
Product code:
FYLS-3528LUWC
Manufacturer: FORYARD
Manufacturer code: FYLS-3528LUWC
Product downloads
Specification for LED; SMD; 3528,PLCC2; white cold; 8(typ)lm; 2200mcd; 5000-6000K
| Mounting | SMD |
| Case | PLCC2 |
| Dimensions | 3.5x2.8x1.9mm |
| Luminosity | 2200mcd |
| LED colour | white cold |
| Case - mm | 3528 |
| LED lens | yellow |
| Chromatic coordinates | x: 0.3; y: 0.29 |
| Colour temperature | 5000-6000K |
| LED current | 20mA |