Relay: solid state; Ucntrl: 12÷24VDC; 35A; 200÷480VAC; -30÷80°C
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
G3PE-535BL 12-24VDC
Manufacturer: OMRON
Manufacturer code: G3PE-535BL 12-24VDC
Product downloads
Specification for Relay: solid state; Ucntrl: 12÷24VDC; 35A; 200÷480VAC; -30÷80°C
| Mounting | on panel, for DIN rail mounting |
| Max. operating current | 35A |
| Operating temperature | -30...80°C |
| Body dimensions | 100x44.5x100mm |
| Switched voltage | 200...480V AC |
| Switching method | instantaneous switching |
| Relay variant | 1-phase |
| Type of relay | solid state |