Relay: solid state; DPST-NO; Icntrl: 50mA; 200mA; max.200VAC; SMT
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
G3VM-202J1
Manufacturer: OMRON OCB
Manufacturer code: G3VM-202J1
Product downloads
Specification for Relay: solid state; DPST-NO; Icntrl: 50mA; 200mA; max.200VAC; SMT
| Mounting | SMT |
| Case | SOP8 |
| Max. operating current | 200mA |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Switched voltage | max. 200V AC, max. 200V DC |
| Contacts configuration | DPST-NO |
| Relay variant | 1-phase, MOSFET |
| Type of relay | solid state |
| Operate time | 600µs |
| Release time | 0.1ms |
| Control current | 50mA |