Relay: solid state; SPST-NO + SPST-NC; Icntrl: 25mA; 120mA; SMT
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
G3VM-355JR
Manufacturer: OMRON ELECTRONIC COMPONENTS
Manufacturer code: G3VM-355JR
Product downloads
Specification for Relay: solid state; SPST-NO + SPST-NC; Icntrl: 25mA; 120mA; SMT
| Mounting | SMT |
| Case | SOP8 |
| Max. operating current | 120mA |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Switched voltage | max. 350V AC, max. 350V DC |
| Contacts configuration | SPST-NO + SPST-NC |
| Relay variant | 1-phase, MOSFET |
| Type of relay | solid state |
| Operate time | 0.18ms |
| Release time | 0.7ms |
| Control current | 25mA |