Relay: solid state; SPST-NO; Icntrl: 50mA; 120mA; max.320VAC; THT
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
G3VM-401B
Manufacturer: OMRON OCB
Manufacturer code: G3VM-401B
Product downloads
Specification for Relay: solid state; SPST-NO; Icntrl: 50mA; 120mA; max.320VAC; THT
| Mounting | THT |
| Case | DIP6 |
| Max. operating current | 120mA |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Switched voltage | max. 320V AC, max. 320V DC |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| Relay variant | 1-phase, MOSFET |
| Type of relay | solid state |
| Operate time | 300µs |
| Release time | 0.1ms |
| Control current | 50mA |