Relay: solid state; DPST-NO; Icntrl: 25mA; 120mA; max400VAC; THT
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
G3VM-402C
Manufacturer: OMRON OCB
Manufacturer code: G3VM-402C
Product downloads
Specification for Relay: solid state; DPST-NO; Icntrl: 25mA; 120mA; max400VAC; THT
| Mounting | THT |
| Case | DIP8 |
| Max. operating current | 120mA |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Switched voltage | max. 400V AC, max. 400V DC |
| Contacts configuration | DPST-NO |
| Relay variant | 1-phase, MOSFET |
| Type of relay | solid state |
| Control current | 25mA |