Relay: solid state; SPST-NO; Icntrl: 30mA; 250mA; max40VAC; SMT
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
G3VM-41GR4
Manufacturer: OMRON OCB
Manufacturer code: G3VM-41GR4
Product downloads
Specification for Relay: solid state; SPST-NO; Icntrl: 30mA; 250mA; max40VAC; SMT
| Mounting | SMT |
| Case | SOP4 |
| Max. operating current | 250mA |
| Operating temperature | -20...85°C |
| Switched voltage | max. 40V AC, max. 40V DC |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| Relay variant | 1-phase, MOSFET |
| Type of relay | solid state |
| Operate time | 500µs |
| Release time | 0.5ms |
| Control current | 30mA |