Relay: solid state; SPST-NO; Icntrl: 25mA; 500mA; max.60VAC; THT
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
G3VM-61A1
Manufacturer: OMRON OCB
Manufacturer code: G3VM-61A1
Product downloads
Specification for Relay: solid state; SPST-NO; Icntrl: 25mA; 500mA; max.60VAC; THT
| Mounting | THT |
| Case | DIP4 |
| Max. operating current | 500mA |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Switched voltage | max. 60V AC, max. 60V DC |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| Relay variant | 1-phase, MOSFET |
| Type of relay | solid state |
| Operate time | 800µs |
| Release time | 0.1ms |
| Control current | 25mA |