Relay: solid state; SPST-NO; Icntrl: 30mA; 40mA; max80VAC; max80VDC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
G3VM-81GR
Manufacturer: OMRON OCB
Manufacturer code: G3VM-81GR
Product downloads
Specification for Relay: solid state; SPST-NO; Icntrl: 30mA; 40mA; max80VAC; max80VDC
| Mounting | SMT |
| Case | SOP4 |
| Max. operating current | 40mA |
| Operating temperature | -20...85°C |
| Switched voltage | max. 80V AC, max. 80V DC |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| Relay variant | 1-phase, MOSFET |
| Type of relay | solid state |
| Control current | 30mA |