Relay: solid state; SPST-NO; 4500mA; max.30VAC; max.30VDC; SMT
Multiples:
500.0
Minimum quantity:
500.0
Product code:
G3VM31HR1TR05
Manufacturer: OMRON OCB
Manufacturer code: G3VM31HR1TR05
Product downloads
Specification for Relay: solid state; SPST-NO; 4500mA; max.30VAC; max.30VDC; SMT
| Mounting | SMT |
| Case | SOP6 |
| Max. operating current | 4.5A |
| Operating temperature | -40...110°C |
| Insulation voltage | 1.5kV |
| Switched voltage | max. 30V AC, max. 30V DC |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| Relay variant | 1-phase, MOSFET |
| Type of relay | solid state |
| Operate time | 2ms |
| Release time | 0.5ms |