Relay: solid state; SPST-NO; 250mA; max.40VAC; max.40VDC; SMT; SOP4
Multiples:
2500.0
Minimum quantity:
2500.0
Product code:
G3VM41GR4TR
Manufacturer: OMRON OCB
Manufacturer code: G3VM41GR4TR
Product downloads
Specification for Relay: solid state; SPST-NO; 250mA; max.40VAC; max.40VDC; SMT; SOP4
| Mounting | SMT |
| Case | SOP4 |
| Max. operating current | 250mA |
| Operating temperature | -20...85°C |
| Insulation voltage | 1.5kV |
| Switched voltage | max. 40V AC, max. 40V DC |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| Relay variant | 1-phase, MOSFET |
| Type of relay | solid state |
| Operate time | 5ms |
| Release time | 0.5ms |