Relay: solid state; SPST-NO; 400mA; max.60VAC; max.60VDC; SMT; 500V
Multiples:
500.0
Minimum quantity:
500.0
Product code:
G3VM61UV
Manufacturer: OMRON OCB
Manufacturer code: G3VM61UV
Product downloads
Specification for Relay: solid state; SPST-NO; 400mA; max.60VAC; max.60VDC; SMT; 500V
| Mounting | SMT |
| Case | VSON4 |
| Operating temperature | -40...110°C |
| Insulation voltage | 500V |
| Switched voltage | max. 60V AC, max. 60V DC |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| Relay variant | 1-phase, MOSFET |
| Type of relay | solid state |
| Operate time | 500µs |
| Release time | 0.5ms |