Bearing: radial spherical; Øout: 62mm; Øint: 40mm; W: 22mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
GE 40 ES SKF
Manufacturer: SKF
Manufacturer code: GE 40 ES SKF
Product downloads
Specification for Bearing: radial spherical; Øout: 62mm; Øint: 40mm; W: 22mm
| Width | 22mm |
| Internal diameter | 40mm |
| Outside diameter | 62mm |
| Kind of Bearing | slide bearing |
| Type of bearing | radial spherical |
| Rolling element material | bearing steel |
| Race material | bearing steel |
| Bearing seal | none |