Test needle; Operational spring compression: 4mm; 5A; Ø: 0.8mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
GKS-112 302 080 A 0805 C
Manufacturer: INGUN
Manufacturer code: GKS-112 302 080 A 0805 C
Product downloads
Specification for Test needle; Operational spring compression: 4mm; 5A; Ø: 0.8mm
| Mounting | push-in |
| Operating temperature | -100...200°C |
| Contact plating | gold-plated |
| Contact material | CuBe |
| Max. contact resistance: | 100mΩ |
| Current rating | 5A |
| Tip diameter | 0.8mm |
| Type of test accessories | test probe |
| Operational spring compression | 4mm |
| Maksimum spring compression | 8mm |
| Blade tip shape | round |