Test needle; Operational spring compression: 4mm; 8A; Ø: 1.8mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
GKS-112 319 180 A 1502 MC
Manufacturer: INGUN
Manufacturer code: GKS-112 319 180 A 1502 MC
Product downloads
Specification for Test needle; Operational spring compression: 4mm; 8A; Ø: 1.8mm
| Mounting | screw-in |
| Operating temperature | -100...200°C |
| Contact plating | gold-plated |
| Contact material | CuBe |
| Max. contact resistance: | 100mΩ |
| Current rating | 8A |
| Tip diameter | 1.8mm |
| Type of test accessories | test probe |
| Operational spring compression | 4mm |
| Maksimum spring compression | 5.3mm |