Test needle; GKS-113
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
GKS-113 287 400 N 1502 C
Manufacturer: INGUN
Manufacturer code: GKS-113 287 400 N 1502 C
Product downloads
Specification for Test needle; GKS-113
| Mounting | push-in |
| Operating temperature | -100...200°C |
| Contact plating | nickel plated |
| Contact material | steel |
| Max. contact resistance: | 100mΩ |
| Current rating | 8A |
| Tip diameter | 4mm |
| Type of test accessories | test probe |
| Operational spring compression | 4mm |
| Maksimum spring compression | 5.3mm |