Test needle; Operational spring compression: 3.5mm; 8A; Ø: 2mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
GKS-427 317 200 A 2502 MC
Manufacturer: INGUN
Manufacturer code: GKS-427 317 200 A 2502 MC
Product downloads
Specification for Test needle; Operational spring compression: 3.5mm; 8A; Ø: 2mm
| Mounting | screw-in |
| Operating temperature | -100...200°C |
| Contact plating | gold-plated |
| Contact material | CuBe |
| Max. contact resistance: | 100mΩ |
| Length | 19.5mm |
| Current rating | 8A |
| Tip diameter | 2mm |
| Type of test accessories | test probe |
| Maksimum spring compression | 4.5mm |