Test needle; Operational spring compression: 3.2mm; 5A; Ø: 1.06mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
GKS-946 301 106 A 1200
Manufacturer: INGUN
Manufacturer code: GKS-946 301 106 A 1200
Product downloads
Specification for Test needle; Operational spring compression: 3.2mm; 5A; Ø: 1.06mm
| Mounting | push-in |
| Operating temperature | -40...80°C |
| Contact plating | gold-plated |
| Contact material | CuBe |
| Max. contact resistance: | 20mΩ |
| Length | 22.4mm |
| Current rating | 5A |
| Type of test accessories | test probe |
| Blade tip shape | sharp |