Test needle; Operational spring compression: 1mm; 5A; Ø: 1.3mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
GKS-967 302 130 A 1001 C
Manufacturer: INGUN
Manufacturer code: GKS-967 302 130 A 1001 C
Product downloads
Specification for Test needle; Operational spring compression: 1mm; 5A; Ø: 1.3mm
| Mounting | push-in |
| Operating temperature | -100...200°C |
| Contact plating | gold-plated |
| Contact material | CuBe |
| Max. contact resistance: | 100mΩ |
| Length | 5.1mm |
| Current rating | 5A |
| Tip diameter | 1.3mm |
| Type of test accessories | test probe |
| Operational spring compression | 1mm |
| Maksimum spring compression | 1.2mm |
| Blade tip shape | flat |