Test needle; Operational spring compression: 1mm; 8A; Ø: 1.3mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
GKS-967 304 130 A 2001 G
Manufacturer: INGUN
Manufacturer code: GKS-967 304 130 A 2001 G
Product downloads
Specification for Test needle; Operational spring compression: 1mm; 8A; Ø: 1.3mm
| Mounting | push-in |
| Operating temperature | -100...200°C |
| Contact plating | gold-plated |
| Contact material | CuBe |
| Max. contact resistance: | 100mΩ |
| Length | 5.3mm |
| Current rating | 8A |
| Tip diameter | 1.3mm |
| Type of test accessories | test probe |
| Operational spring compression | 1mm |
| Maksimum spring compression | 1.2mm |