Screw; M5x10; Head: cheese head; Torx®; TX20; steel
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
GN418.3-M5-10-BT
Manufacturer: ELESA+GANTER
Manufacturer code: GN418.3-M5-10-BT
Product downloads
Specification for Screw; M5x10; Head: cheese head; Torx®; TX20; steel
| Material | steel |
| Length | 10mm |
| Thread | M5 |
| Plating material | black finish |
| Type of mounting element | screw |
| Kind of head | cheese head |
| Kind of cut | Torx® |
| Head height | 4mm |
| Head diameter | 8.5mm |
| Strength class | 10.9 |