Relay: solid state; Ucntrl: 4÷32VDC; 90A; 48÷690VAC; -30÷80°C; IP00
Multiples:
110.0
Minimum quantity:
110.0
Product code:
H16WD6090-10
Manufacturer: SENSATA / CRYDOM
Manufacturer code: H16WD6090-10
Product downloads
Specification for Relay: solid state; Ucntrl: 4÷32VDC; 90A; 48÷690VAC; -30÷80°C; IP00
| Max. operating current | 90A |
| Operating temperature | -30...80°C |
| IP rating | IP00 |
| Leads | screw |
| Body dimensions | 57.3x44.5x22.6mm |
| Switching method | instantaneous switching |
| Relay variant | 1-phase |
| Type of relay | solid state |