HBG-100-60
Manufacturer: MEAN WELL
Manufacturer code: HBG-100-60
Product downloads
Specification for Power supply: switching; LED; 96W; 36÷60VDC; 1.6A; 90÷305VAC; IP67
| Output current | 1.6A |
| Supply voltage | 90...305V AC, 127...431V DC |
| Power | 96W |
| Operating temperature | -40...60°C |
| IP rating | IP67 |
| Protection | anti-overload, anti-overvoltage, overheating, short circuit protection |
| Type of power supply | switched-mode |
| Application | LED |
| Body dimensions | Ø130x66.5mm |
| Output voltage | 36...60V DC |
| Additional functions | active PFC |
| Efficiency | 91.5% |