Product code: HBG-100-60
Manufacturer: MEAN WELL
Manufacturer code: HBG-100-60
Product downloads
Specification for Power supply: switching; LED; 96W; 36÷60VDC; 1.6A; 90÷305VAC; IP67
Output current 1.6A
Supply voltage 90...305V AC, 127...431V DC
Power 96W
Operating temperature -40...60°C
IP rating IP67
Protection anti-overload, anti-overvoltage, overheating, short circuit protection
Type of power supply switched-mode
Application LED
Body dimensions Ø130x66.5mm
Output voltage 36...60V DC
Additional functions active PFC
Efficiency 91.5%